Jak jsem k józe přišla:

Nedílnou součástí mého života je jóga, kterou učím 16 let. Ukážu vám, jak jóga dokáže přispět ke zlepšení vaší fyzické i duševní kondice. Na mém webu najdete video kurzy na cvičení na doma.

Martina Doubková

  • Certifikovaná lektorka jógy Yoga Alliance 500 hours (2leté studium v Londýně)
  • NLP practitioner (Londýn)
  • Certifikovaná lektorka hormonální jógové terapie pro ženy dle Dinah Rodrigues 
  • Instruktor jógy akreditovaný MŠMT ČR (Praha FISAF)
  • Reiki 1. stupeň
  • 16 let praxe vedení lekcí jógy (2 roky v Anglii, 14 let v Čechách)
  • máma (2 dcery)
  • zakladatelka projektu Jóga Doma
  • certifikovaná koučka celostní terapie (Life Academy Lucie Königové)

Život v Anglii:

Jógu jsem poprvé vyzkoušela v Londýně, kde jsem žila od roku 2000. Pracovala jsem jako recepční od devíti do šesti, a jelikož jsem aktivní člověk, sedět celý den mě opravdu nebavilo. Proto jsem každé ráno obula tenisky a chodila do práce 40 minut pěšky. Ale přesto mě po celém dnu u počítače bolely záda a šíje.

Kamarádka mi doporučila jógu a já si ji hned zamilovala. Po první hodině jsem se cítila skvěle - protažená, uvolněná, jako po masáži. Začala jsem chodit pravidelně, vyzkoušela různé učitele a lekce a podle nálady chodila na asthangu, bikram, vinyasu nebo yin.

Netrvalo dlouho a já začala přemýšlet nad tím, jaké by to bylo živit se něčím tak úžasným jako učit jógu. Neprosedět celý den u počítače, ale hýbat se, potkávat nové lidi a hlavně jim pomáhat, aby se cítili lépe. Dělat něco smysluplného.

A tak jsem se rozhodla udělat si učitelský kurz u Teach Yoga. V roce 2007 jsem získala certifikát Yoga Alliance 200hr a začala učit. Následující rok jsem si rozšířila kvalifikaci a získala certifikát Yoga Alliance 500hr. Jaký skvělý pocit ráno vstát a těšit se do práce! Vlastně mi to ani jako práce nepřišlo. Je to úžasné, když děláte něco, co vás baví.

Ráda bych se s vámi podělila o tom, o čem vlastně jóga je. Mnozí si představí ženu v pozici, kdy má nohu za krkem, ale jde o mnohem víc, než jen o pozice, neboli ásany, jak se jim říká. Samozřejmě si díky józe vytvarujete pevné a pružné tělo, ale jde především o propojení mysli a těla, což jsem pochopila až později.

Život v Čechách:

Do Čech jsem se vrátila v roce 2009. První zlom nastal, když se narodila moje první dcera. Těhotenství bylo komplikované a v 16. týdnu mi praskla plodová voda. Živě si pamatuji, jak jsem manželovi řekla: "Jestli opravdu existuje zákon přitažlivosti, udělám pro to všechno a dítě bude žít."

Dodnes mi běhá mráz po zádech, když si na to vzpomenu. Musela jsem ležet jako placka a ani jsem nesměla vstát a jít na záchod. Nechápu, jak jsem to mohla zvládnout. Nemohla jsem cvičit, a tak jsem si říkala afirmace, z časopisů pro maminky si vystříhala obrázky zdravé holčičky a zkrátka měla víru. Zuzanka přišla na svět o 3 měsíce dříve (2011). Její život visel na vlásku, prodělala několik operací hlavičky a doktoři jí nedávali naději na normální život.

Jediné, co dokázalo uklidnit moji mysl a drželo mě nad vodou byla jóga. Upřímně, bez jógy bych to nezvládla. Prožívala jsem nejtěžší období svého života, každý den proseděla u inkubátoru a ptala se: Proč zrovna já? Denně jsem cvičila (konečně jsem se mohla hýbat!), meditovala a dělala dechová cvičení, cítila vděčnost za každý další den, který Zuzanka zvládla. 

Zuzanka dostala v roce života diagnózu dětská mozková obrna s postižením pravé části těla. V té době ještě nechodila a ani se nevědělo, zda se jí to někdy podaří. Nevzdávala jsem to a "vojtili" jsme o sto šest. Zuzanka začala sama chodit ve 2 letech. V 6 letech prodělala operaci pravé nohy a chodí o dost lépe. Není to ideální chůze, ale je samostatná a chodí do "normální" školy. Jezdíme do lázní a cvičíme - to bude muset Zuzka asi pořád. Za pár let se bohužel objevila také epilepsie. Ale stále je to "nic" oproti jiným dětem, které potkáme v lázních. 

Druhý zlom přišel při druhém těhotenství, kdy jsem měla strach, zda neporodím opět dříve. Práce těla a mysli přispěla ke zdárnému narození Gábinky (2014).

A nastal kolotoč. Teď jsem plně chápala, co znamená: Jedno dítě, žádné dítě. Byla jsem po císaři, vyčerpaná, nevyspalá, bolely mě záda od kojení a chování, hlava z probdělých nocí…no byla jsem na pokraji svých sil. Když se mi naskytlo pár minut klidu, těšila jsem se, až si sednu nebo lehnu do kouta, začnu zhluboka dýchat a pomalu protahovat ztuhlé a unavené tělo. Cítit ten přítomný okamžik.

Začínám podnikat:

Občas jsem si cvičila, co mě napadlo a někdy jsem hledala inspiraci na YouTube. Jak jsem tak hledala, zjistila jsem, že českých videí jógy je opravdu málo (to bylo v roce 2015). A tak jsem se rozhodla, že začnu točit videa sama doma, abych jógu zpřístupnila co nejvíce lidem u nás.

Vůbec jsem nevěděla, jak začít, ale jelikož Vesmír vyslyší všechna naše přání, "náhodou" jsem si objednala knihu Stáni Mrázkové - Podnikání z pláže. Tato kniha a následně i Stánin online kurzy mi změnily život.

Během pouhých 8 týdnů jsem vytvořila dvě webové stránky, naučila se, jak točit a editovat videa, vytvořila projekt Jóga Doma a založila vlastní YouTube kanál.

V té době byla zima, tak jsem točila v obýváku, ale o pár měsíců později jsem začala dělat jógu venku. Jaké příjemné překvapení, že první video natočené na terase (Jemná jóga pro začátečníky) mělo za první měsíc 2060 zhlédnutí! To mě ujistilo v tom, že jsem na dobré cestě.

Mým přáním je, aby jóga pomohla ostatním maminkám (a nejenom jim), stejně jako pomohla mně. Ať už potřebujete zpevnit tělo, protáhnout ztuhlé svaly ramen, posílit záda, nebo jen tak vypnout a zklidnit mysl.

Cvičit můžete podle mých videí, nebo přímo se mnou "naživo" ve studiu MarLen v Čelákovicích.

Už v Londýně mě začal zajímat osobní rozvoj. V té době vyšel film The Secret, začala jsem jezdit na různé semináře a udělala si kurz NLP. Byla jsem celou tu dobu takový samouk a i když mě lákalo jít někdy ke koučce, říkala jsem si, že ji nepotřebuju, že vše zvládnu sama.

Když mi bylo 40, cítila jsem, že je třeba už skončit se čtením a teorií, ale jít do akce. Tak jsem na podzim roku 2021 oslovila koučku z Life Academy. Už po prvním koučinku jsem pochopila tolik věcí a souvislostí! Byla jsem nadšená. Zažila jsem tak obrovské pozitivní změny, že jsem se rozhodla vstoupit do školy koučinku Lucie Königové a pomáhat lidem, kteří už nechtějí jen tu teorii o pozitivním myšlení, ale jsou připraveni na sobě pracovat a dělat akční kroky ke změně. Více informací najdete tady >>> 

Těším se na osobní nebo online setkání, 

Martina