Jóga po běhu? Určitě ano.

Přes zimu byste mě do běžeckých bot nedostali, ale teď, jak je už krásné počasí, tak jsem se do nich opět obula. Odvedla jsem holky do školky a vyrazila jsem. Bylo tak krásně! Naštěstí stačí pár minut a jsem u Labe. Miluji vodu, cítit jak osvěžuje vzduch. Potkala jsem jenom pár lidí, kteří šli venčit psy, jinak byl všude klid. Tedy až na ten zpěv ptáků. Cítila jsem se skvěle a usmívala se od ucha k uchu. Jak málo stačí ke štěstí.

Po běhu si vždy zacvičím nějaké cviky na břicho. Tělo je pěkně zahřáté, tak se kalorie spalují o sto šest. Můžete cvičit třeba podle mého videa Jóga pro pevné bříško a štíhlý pas >>>

A pak je na řadě asi 5minutové protahování. Dělám cviky na uvolnění:

  • zadní části nohou – hýždě, hamstringy, lýtka, achilovky,
  • přední části nohou – stehna a kyčle,
  • ač se to možná nezdá, tak i něco na ramena a prsní svaly.

Tady jsou moje 4 nejoblíbenější cviky:

 

1. malasana

Toto je skvělé protažení pro třísla, achilovky a lýtka. Dejte chodidla na šířku podložky a trochu je vytočte ven. Pak si dřepněte. Pokud paty nedosáhnou na zem, dejte pod ně třeba deku. Spojte ruce před hrudníkem tak, aby zápěstí byla ve stejné úrovni jako lokty. Lokty tlačte do vnitřní strany kolen, a to pomůže napřímit záda.

2. gomukhasana

Na obrázku vidíte, že si protahuji levé rameno. Ruce za zády mám spojené, ale když to nejde, použijte pásek. Sedím na zemi, ale vy můžete sedět na židli nebo i stát a věnovat se jen protahování ramen. Ta celá ásana, jak vidíte na fotce, zahrnuje i protažení kyčlí, kdy kolena jsou jedno nad druhým. Pro většinu lidí je to ale obtížné a tak můžete nechat spodní nohu nataženou. Hlavně nevystrkujte žebra a pupík vtáhněte dovnitř. Zůstaňte 8 dechů a poté zopakujte na druhou stranu.

3. eka pada rajakapotasana

Tomuto cviku se říká holubí král a doporučila bych ho úplně všem. Nejenom běžcům, ale i lidem, kteří se moc nehýbou a prosedí celý den u počítače. Kyčle tady trpí a bedrokyčelní svaly jsou zkrácené. Zkuste toto protažení každý den, je velice příjemné a pomáhá i proti bolesti beder. Stačí pár dechů na každou stranu. Dbejte na to, aby pupík byl u páteře a nevyvíjeli jste tlak na bedra. V žádném případě by vás nemělo bolet koleno přední nohy. Pokud ano, musíte chodidlo přední nohy posunout více pod sebe.

3. janu sirsasana

Natáhněte levou nohu a pravou pokrčte – chodidlo se dotýká vnitřní strany levého stehna. Kolem levého chodila dejte pásek. Držte uvolněná ramena a rovná ráda. Zůstaňte pár dechů a pak zopakujte na druhou stranu.

Když se protáhnu, tak ještě zůstanu asi 3 minuty v savasaně, pak jdu do sprchy a dám si svačinu. Třeba:

  • raw tyčinku – miluju RAW protein banana od Bombus,
  • banán a hrst mandlí,
  • bílý jogurt se semínky a sušeným ovocem (co je zrovna doma),
  • sklenici vody a pak zelený čaj.

Tak ať nám to všem pěkně běhá a sportu zdar!

PS: Ptáte se: A co před během? Odpovídám: Zdravím slunce ☀

Máte 10 minut? Pusťe si toto video a protáhněte nohy. ⬇⬇⬇

Martina Doubková
Martina učí jógu 15 let, je matkou 2 dcer. Můžete si s ní zacvičit ve Studiu MarLen v Čelákovicích, kde Martina vede lekce jógy i kurzy hormonální jógové terapie pro ženy. Pokud rádi cvičíte jógu doma, podívejte se na Martiny YouTube kanál, kde najdete desítky videí pro všechny úrovně obtížnosti. Ucelené videokurzy jako například Jóga na dobré ráno nebo 7denní jóga výzva pro pevné bříško najdete zde na webu Jóga Doma. Martina se také věnuje koučinku, kdy pomáhá ženám odblokovat negativní přesvědčení, která jim brání žít naplněný život. Více informací tady>>>
Komentáře