Kdy se hodí jógové bloky? 11 tipů pro vaší praxi.

Kvádry/bloky/bločky/cihličky…jak jim říkáte vy? Jsou to skvělé pomůcky při jógové praxi. Hodí se nejenom pro začátečníky, ale také pro pokročilé jogíny. Já sama je používám denně.

Nafotila jsem pro vás několik ásan, abyste měli představu, kdy je můžete použít. Když se podíváte na fotku pod tímto textem, tak je vidět, že kvádry tu slouží k tomu, aby vám „prodloužily“ ruce.

  • foto 1 – hluboký předklon ve stoje (uttanasana), nohy jsou kolmo k zemi. Pokud máte zkrácené hamstringy, tak je těžké dotknout se země. Použijte tedy kvádry jako oporu. Pomůže vám to více relaxovat a uvolnit svaly. Nebudete se muset stresovat tím, že nedosáhnete na zem a užijete si protažení.

  • foto 2 – vysoký výpad (high lunge) – pod každou rukou mám jeden kvádr. Můžete si ho samozřejmě dát třeba na výšku. Koleno je nad kotníkem, přední noha v pravém úhlu. Zadní noha natačená, tlačíme patou dozadu.

  • foto 3 – utthita arsvakonasana (side angle). Přední noha v pravém úhlu, zadní natažená, chodidlo mírně dovnitř. Paže na vnitřní straně nohy, někde se učí i na vnější straně. Ruka na zemi nebo na kvádru.

  • foto 4 – trojúhelník (trikonasana). Obě nohy v protažení. Záleží, co vám vyhovuje, můžete dát ruku na vnitřní/vnější stranu nohy. Nebo varianta bez kvádru, můžete se opřít rukou o holeň.

  • foto 5 – pyramida (parsvottanasana) – obě nohy v protažení, rovná záda, pod každou rukou jeden kvádr, nebo se cvičí i bez kvádrů, kdy jsou ruce za zády a držíme se za předloktí nebo máme ruce v pozici namaste.
  • foto 1 – sukhasana (turecký sed). Ztuhlost v kyčlích může způsobit, že záda budou zakulacená – budete se hrbit. Když si sednete na bloky nebo polštář, kolena klesnou, kyčle se uvolní a budete sedět rovně. Můžete meditovat nebo dělat pranajámu.

  • foto 2 – pashimotanasana (předklon vsedě) – toto je relaxační verze, která se cvičí v jin józe. Tělo má být úplně uvolněné, ramena od uší, dlaně otočené nahoru. Tady se skvěle hodí blok(y). Budete to tak mnohem příjemnější.

  • foto 3 – upavista konasana (sed roznožný). Stejné účinky jako u čísla 2.

  • foto 4 – setu bandhasana (most) – opět z jin jógy. Blok dejte přímo pod křížovou kost, ne pod bedra, to by nebylo příjemné. Hrajte si s tím a zkoušejte: jeden blok na šířku nebo na výšku, nebo dva na sebe. Je to úžasná úleva pro bolavá bedra.

Bloky vám také pomohou se správně srovnat a naučit se cítit, jak má být provedena ásana bezpečně.

  • foto 1 – čaturanga dandasana – dejte 1 blok na délku přímo na hrudní kost a 2. blok na šírku na stydkou kost. Uvědomíte si, jaké to je, mít paže v pravém úhlu. Je to velmi těžká ásana a ramena by neměly klesnout pod úroveň loktů. U ztuhlých ramen a prsních svalů to může být docela oříšek a je třeba trénovat a protahovat ztuhlé svaly. Třeba podle tohoto videa >> Samozřejmě je nutná i síla v pažích, to můžete trénovat třeba v pozici prkna.

  • foto 2 – pincha mayurasana (páv) – tady mi blok pomáhá udržet předloktí v klidu tím, že mám ukazováček a palec na každé ruce do písmene L. Pro lepší stabilitu doporučuji ještě dát utáhnout pásek nad lokty.

Samozřejmě toto nejsou jediné cviky, kdy se dají použít jógové kvádry. Tady jsem vám dala jen takový výběr, co mě zrovna napadlo.

A jaké bloky použít? V tomto článku mám bloky dřevěné (vyrobil můj šikovný muž – děkuji). Výhoda? Pevnost. Třeba u mostu, čaturangy a páva, tam cítím lepší podporu a stabilitu. Nevýhoda? Jsou těžké na přenášení. Tak mám jeden páreček doma a jeden ve studiu 🙂

Pěnové jsou super třeba u cviků na břicho, kde tisknete kvádr mezi stehny. Nebo u protažení ramen (viz odkaz na první video).

Pak jsem slyšela, že jsou fajn korkové, které nejsou tak těžké a jsou stabilní (osobně nemám zatím vyzkoušeno).

Užijte si cvičení a mějte se báječně!

Martina

Martina Doubková
Martina učí jógu 15 let, je matkou 2 dcer. Můžete si s ní zacvičit ve Studiu MarLen v Čelákovicích, kde Martina vede lekce jógy i kurzy hormonální jógové terapie pro ženy. Pokud rádi cvičíte jógu doma, podívejte se na Martiny YouTube kanál, kde najdete desítky videí pro všechny úrovně obtížnosti. Ucelené videokurzy jako například Jóga na dobré ráno nebo 7denní jóga výzva pro pevné bříško najdete zde na webu Jóga Doma. Martina se také věnuje koučinku, kdy pomáhá ženám odblokovat negativní přesvědčení, která jim brání žít naplněný život. Více informací tady>>>
Komentáře