Jak začít meditovat

Určitě už jste někde četli nebo slyšeli o tom, jaké přínosy má pro celé tělo i mysl meditace. Kdyby náhodou ne, tady jsou. Meditovaní:

  • snižuje hladinu stresového hormonu, kterému se říká kortisol,
  • zvyšuje aktivitu v oblasti mozku, která je spojena s pozitivním myšlením,
  • podporuje imunitní systém.

To nejsou důvody k zahození, co říkáte? Otázkou je, jak začít? Dokážete si najít každý den pár minut klidu na sebe? Na to, abyste se v klidu posadili a byli v tichosti sami se sebou? Pro většinu lidí je právě obtížné vůbec se do toho pustit. Přinutit se, najít si ten čas. Jestliže už cvičíte podle některých mých videí, to už je známkou toho, že si na sebe čas najít umíte 🙂 Pokud byste ještě přidali pár minut meditace, věřte, že to bude jako kdybyste si dali po jídle ještě dezert 🙂

Žijeme ve velmi uspěchané době, za počítačem trávíme hodně času, mobil u ucha, dojíždění za prací… Dříve byl třeba oblíbený aerobik, ale to už teď odpadá a lidé se snaží vybalancovat hektický životní styl právě cvičením, které je více zaměřené na spojení mysli, těla a ducha. Proto jsou meditace v dnešní době tak oblíbené.

Ráda bych vám ukázala, jak jednoduše začít s meditováním.

1. Meditace při chůzi

Vybrala jsem jako první tento způsob, protože se mi zdá pro začátečníky play-1779773_1280jako ten nejjednodušší. O co jde?

Představte si to jako vědomý pohyb. Místo toho abyste se soutředili na svůj dech či nějakou mantru, vnímejte pocity při tom, jak se vaše chodidlo dotkne země. Nejlépe je tedy jít bosky. Teď v listopadu to asi moc nepůjde, takže můžete doma.

Paže mějte volně podél těla a dívejte se asi metr před sebe. Jděte velmi pomalu, všímejte si, jak odlepíte jedno chodidlo od země, vnímejte pohyb ve vzduchu a poté opět kontakt se zemí. Pokud vaše myšlenky budou utíkat, vraťte pozornost k chůzi například tím, že si řeknete v duchu „pohyb.“ Zkuste se takto procházet 10 minut.

2. Meditace vsedě

Nebojte se, nemusíte sedět hned v lotosovém sedě 🙂 Ačkoliv jste určitě narazili na obrázky starých jogínů třeba v Indii, kde tak běžně meditují. My na západě se s nimi nemůžeme srovnávat. Naše kyčle k tomu nemají předpoklady, protože v Indii se sedí odmalička pouze na zemi či v dřepu.

Většina dětí v Čechám to také umí, ale jak začnou chodit do školy, kyčle flexibilitu ztrácí. Žáci sedí půl dne v lavicích a když přibyde i odpolední vyučování, tak sedí i více hodin. No, a potom jako dospělí prosedí celý den v práci 🙁 Dobře…, možná jste někde ve videu či na fotce viděli i mě – od dětství mi to šlo samo a jako dcera triatlonisty jsem hodně sportovala. Jógu cvičím každý den a také běhám. Ale i tak neumím všechno. Třeba provaz, ten mi zkrátka zatím nejde.

Takže, jak se tedy usadit? 5minzidleMůžete sedět klidně na židli, jen se ujistěte, že chodidla se dotýkají celou plochou země a jsou od sebe na vzdálenost kyčlí. Plus kolena nad kotníky, holeně tedy kolmo k zemi a stehna rovnoběžně se zemí.

Seďte rovně, ramena od uší, hlava nad pánví.

Bolí vás kyčle nebo kolena? Seďte na zemi u zdi. Pod zadek dejte polštářek nebo deky tak, aby kyčle byly výše než kolena. Nohy natažené dopředu, záda rovně.

Pokud vám zkřížený sed (sukhásana) nedělá potíže, může sedět tak. Hlavně mějte vzpřímenou páteř. Pokud je třeba, seďte na polštářku nebo kvádru.

Ruce můžete mít volně položené na stehnech, dlaně směrem nahoru nebo dolů podle toho, co se vám více líbí. Nebo můžete zkusit nějakou mudru, například chin mudru, kdy spojíte palec a ukazováček.

Už sedím. Co dál?

Nedávejte si ze začátku vysoké cíle. Nemusíte meditovat hned 10 minut. Nastavte si na mobil upozornění třeba za 3 minuty, nebo i za 1 minutu. Pokud zjistíte, že vše jde hladce, můžete přidat.

martina-doubkova

PAMATUJTE. Větších výsledků dosáhnete, když budete meditovat každý den třeba 3 minuty než jednou týdně 15 minut. Pravidelnost je klíčová. Stejně tak nezhubnete, když si jednou týdně zacvičíte hodinovou lekci. Lepší je třeba každý den 10 minut.

Potom už jen zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech.

Budu ráda, když mi napíšete, jak vám to jde 🙂

Tagy:
Martina Doubková
Martina učí jógu 15 let, je matkou 2 dcer. Můžete si s ní zacvičit ve Studiu MarLen v Čelákovicích, kde Martina vede lekce jógy i kurzy hormonální jógové terapie pro ženy. Pokud rádi cvičíte jógu doma, podívejte se na Martiny YouTube kanál, kde najdete desítky videí pro všechny úrovně obtížnosti. Ucelené videokurzy jako například Jóga na dobré ráno nebo 7denní jóga výzva pro pevné bříško najdete zde na webu Jóga Doma. Martina se také věnuje koučinku, kdy pomáhá ženám odblokovat negativní přesvědčení, která jim brání žít naplněný život. Více informací tady>>>
Komentáře