Nemůžete zabrat?

Stává se vám někdy, že se převalujete ze strany na stranu a nemůžete zabrat? Mně ano. Občas přemýšlím nad tím, co všechno musím zítra udělat a stihnout a moje mysl se né a né uklidnit.

Tak odkopu peřinu a jdu se protahovat, to vždy funguje. Ukážu vám svých oblíbených 7 cviků, které jemně uvolní napětí v těle a ztuhlá místa. Myšlenky potom tak nějak odplují pryč a nebudou vám bránit na cestě do říše snů 🙂 Proč to tak funguje? Protože jóga = spojení mysli a těla.

7x jóga pro klidný spánek

Můžete cvičit na zemi na podložce, nebo zůstaňte v posteli. Bude lepší, když polštář dáte stranou. Všechny cviky se dělají vleže na zádech. Doporučuji zůstat v každé pozici alespoň 5 pomalých hlubokých dechů, ale klidně si to užívejte třeba 1 minutu – záleží na vás.

1. Dejte ruce trochu níže, než jsou kolena a přibližte je k podpaží. Měli byste cítit, jak se protahují třísla a kyčle. Kostrč směřuje dopředu. Dýchejte klidně, nezaklánějte hlavu.

2. Přitáhněte pravé koleno k hrudníku. Držte se zezadu za stehno, nebo za holeň. Když byste nedosáhli, dejte kolem nohy pásek nebo ručník a držte se každou rukou za jeden konec. Prodlužujte kostrč k patám tzn. nekulaťte bedra a nezvedejte křížovou kost. Držte přirozené zakřivení bederní páteře. Pokud chcete, zvedněte hlavu a přitáhněte se nahoru. Držte ramena od uší. Zůstaňte pár dechů a pak jde na řadu levá noha.

3. Pozice šťastného dítěte – tentokrát přitáhněte obě kolena k podpaždí. Nohy v pravém úhlu. Chodidla jsou jako fajfky – představte si, že stojíte na stropě. Držte se za malíkové hrany nebo za kotníky a snažte se přiblížit kolena co nejblíže k tělu. Celá páteř je v přirozeném postavení, bedra stejně jako předtím a pozor na bradu – většinou je hlava trochu v záklonu. Jemně ji posuňte ke klíčním kostem, aby se prodloužila krční páteř. Kdyby to nešlo, dejte pod hlavu polštář.

4. Dejte pravou nohu přes levou nohu tak, aby holeň byla rovně. Chodidlo jako fajfka. Odlepte levou nohu od země a přitahujte obě nohy k tělu tím, že budete držet levé stehno nebo holeň. Cítíte protažení pravého hýžďového svalu? Kostrč opět prodlužujte dopředu. Ramena jsou od uší. Držíte, kde to půjde, můžete použít deku nebo pásek. Vychutnejte si protažení a hned jdeme na další cvik.

5. Nohy nechte tak, jak jsou a nechte je přetočit na levou stranu. Levá ruka drží pravý kotník. Druhá paže natažená. Prodýchejte a pak zopakujte cvik 4 + 5 na druhou stranu.

6. Spojte chodidla k sobě a přitáhněte tak blízko k tělu, jak vám bude příjemné. Pro lepší pohodlí můžete dát pod každé koleno polštář. Paže volně vedle těla, dlaně otočené nahoru.

7. Na závěr natáhněte obě nohy a dejte pod kolena polštář nebo srolovanou peřinu. Je to úžasné pro uvolnění beder. Vnímejte nádech a výdech.

Věřím, že už se vám zavírají oči a spánek je na dosah 🙂

Stáhněte si všechny tyto cviky v přehledném pdf formátu a vytiskněte ⬇⬇⬇

 

Martina Doubková
Martina učí jógu 15 let, je matkou 2 dcer. Můžete si s ní zacvičit ve Studiu MarLen v Čelákovicích, kde Martina vede lekce jógy i kurzy hormonální jógové terapie pro ženy. Pokud rádi cvičíte jógu doma, podívejte se na Martiny YouTube kanál, kde najdete desítky videí pro všechny úrovně obtížnosti. Ucelené videokurzy jako například Jóga na dobré ráno nebo 7denní jóga výzva pro pevné bříško najdete zde na webu Jóga Doma. Martina se také věnuje koučinku, kdy pomáhá ženám odblokovat negativní přesvědčení, která jim brání žít naplněný život. Více informací tady>>>
Komentáře