Bez konvičky ani ránu.

Nikdy jsem snad nebyla tak dlouho nemocná. Celé dva týdny. Začalo to bolestí celého těla a až po týdnu jsem začala kašlat a spustila se mi rýma. To jsem se zaradovala, protože jsem věděla, že vše zlé jde už konečně ven a bude jen lépe. Ráno jsem se vždy probudila zahleněná a občas ani intenzivní smrkání nepomáhalo.

Ještě že mám konvičku neti, hurá 🙂 Tak užasně mi to vyčistilo nos! Věřím, že kdybych jí měla v pubertě, když mi dělali punkce, tak by na to ani nemuselo dojít.  A teď vám jdu představit, o co vlastně jde:

Neti je jednou ze šesti hlavních očistných jógových technik, kterým se říká SHATKARMA (šat znamená “šest” a karma znamená “konání”).

Jsou to:

  1. dhauti – očista žaludku
  2. basti – klystýr, očista střev
  3. néti – pročištění nosu – džala néti, sutra néti
  4. trataka – soustředěné zírání na jeden bod nebo předmět
  5. nauli – břišní masáž
  6. kapalabhati – dechová technika

Cílem této techniky, stejně jako i jógy všeobecně,  je vytvořit harmonii mezi dvěmi hlavními pránickými kanálky, kterými jsou idapingala. Místa, kde se v těle tyto dva kanálky setkávají, jsou čakry. To potom vytvoří rovnováhu těla a mysli.

Proč dělat néti?

  • Pomáhá zprůchodnit ucpaný nos při rýmě.
  • Je to skvělá očista nosu před pranájamou.
  • Usnadňuje dýchání astmatikům a lidem alergickým na pyl.

Technika néti se může provádět slanou vodou (džala néti) nebo provázkem (sutra néti). S tou druhou zkušenosti nemám (moc mě to neláká), tak vám můžu představit jen tu první.

Co potřebujeme na džala néti?

  1. Konvička néti – na internetu je velký výběr, co se týče materiálu a designu, stačí si jen vybrat.
  2. Voda pokojové teploty (nejlépe převařená).
  3. Jemná sůl – já používám himalájskou růžovou.
  4. Umyvadlo, lavor a nebo můžete být venku v přírodě a nechat vodu téct do trávy.

Jak na to?

  • Do konvičky nalejte vodu a přidejte asi půl lžičky soli, pořádně promíchejte – možná bude chvíli trvat, než najdete to správné množství soli, které vám bude vyhovovat (pokud vás to bude tlačit či bolet, znamená to, že soli je málo a pokud to bude štípat, soli je moc).
  • Nakloňte hlavu nad umyvadlo tak, aby levá nosní dírka byla výše.
  • Dýchejte s otevřenými ústy.
  • Zasuňte zobáček konvičky do levé nosní dírky a nechte vodu vytékat pravou dírkou.
  • Můžete nechat vytéct celou konvičku, nebo jenom půlku.
  • Vysmrkejte přebytek vody a poté opakujte i na druhou stranu tzn. vsuňte do pravé nosní dírky a nechte vodu vytéci levou dírkou.
  • Vysmrkejte přebytek vody.
  • Pokud byste cítili, že je třeba ještě více uvolnit zbytek vody, udělejte střechu, svíčku, či stojku na hlavě.
  • Teď je ideální čas na nějaké dechové cvičení.

Znáte? Neznáte? Sdílejte svoje zkušenosti v komentáři dole.

Martina Doubková
Martina učí jógu 15 let, je matkou 2 dcer. Můžete si s ní zacvičit ve Studiu MarLen v Čelákovicích, kde Martina vede lekce jógy i kurzy hormonální jógové terapie pro ženy. Pokud rádi cvičíte jógu doma, podívejte se na Martiny YouTube kanál, kde najdete desítky videí pro všechny úrovně obtížnosti. Ucelené videokurzy jako například Jóga na dobré ráno nebo 7denní jóga výzva pro pevné bříško najdete zde na webu Jóga Doma. Martina se také věnuje koučinku, kdy pomáhá ženám odblokovat negativní přesvědčení, která jim brání žít naplněný život. Více informací tady>>>
Komentáře